معمولا سوالات بسیاری در زمینه تاکسیدو مطرح می شود این که تاکسیدو چیست ؟ چه تفاوت هایی بین تاکسیدو و کت و شلوار وجود دارد؟ تاکسیدو را در چه  موقعیت هایی باید پوشید ؟ در این بخش به بررسی تاکسیدو و تفاوت آن با کت و شلوار می پردازیم.

تاکسیدو در اواخر سال 1800 میلادی رواج پیدا کرد. یکی از قدیمی ترین، محبوب ترین و شیک ترین پوشش آقایان تاکسیدو است که معمولا در مراسم رسمی و خاص پوشیده می شود (به طور مثال مراسم های  مناسبتی مانند دامادی) به همین منظور تاکسیدو را باید با کت و شلوار های مردانه متفاوت دانست. در واقع  یکی از تفاوت های مهم و اساسی تاکسیدو و کت  و شلوار این است که شما می توانید کت  و شلوار را هم در مراسم عروسی بستگان یا مراسم دامادی خود،در محیط های کاری رسمی یا نیمه  رسمی،انجام امور روزانه خود مثلا رفتن به خرید و یا در مهمانی و محیط هایی که  شما در آن  احساس صمیمیت با افرادی ک در آن جمع حضور دارند را دارید، استفاده کنید اما از تاکسیدو باید در مراسم خاص و ویژه استفاده کنید اصولا از تاکسیدو برای جنتلمن و شیک پوش بنظر رسیدن در مراسم های خاص می توانید استفاده کنید در واقع شما نباید برای خرید روزمره و یا رفتن به محیط کار خود از تاکسیدو استفاده کنید زیرا یکی از قوانین مهم در داشتن استایل شیک و جذاب این است که پوششی که شما انتخاب مب کنید مناسب برای آن محیطی باشد که می خواهید در آن حضور پیدا کنید.

تفاوت ظاهری تاکسیدو و کت و شلوار

استفاده  کردن از ساتن : یکی از تفاوت های ظاهری تاکسیدو با کت و شلوار دوخت متفاوت آن است. در دوخت تاکسیدو از ساتن در قسمت لبه برگردان یقه کت، لبه یا زبانه جیب کت ،درز کنار شلوار از بالا تا پایین شلوار بصورت نوار باریک یا پهن استفاده می شود. اما در دوخت کت و شلوار از ساتن استفاده نمی شود . دکمه های به کار رفته کت و شلوار پلاستیکی ولی دکمه های تاکسیدو پلاستیکی نیستند و اصولا با لایه ای ابریشم پوشیده شده اند. لازم به ذکر است که در دوخت کت و شلوار امروزی استفاده از ساتن یا ابریشم به حداقل رسیده است و به  آن ها تاکسیدو مدرن می گویند.

استفاده کردن از اکسسوری : یکی از مهم ترین و اصولی ترین اکسسوری هایی که  برای تاکسیدو به کار می رود پاپیون است در واقع تاکسیدو را نباید با کراوات پوشید. ولی در کت و شلوار علاوه بر پاپیون ، کراوات در رنگ ها و طرح های مختلف و متناسب با رنگ کت و شلوار و پیراهن  استفاده می شود.

لازم به ذکر است که در تاکسیدو از جلیقه  کوتاه و کمربند ساتن و در کت و شلوار از جلیقه بلند و کمربند چرم استفاده می شود. اصولا پیراهنی که در زیر تاکسیدو می پوشند سفید است اما در کت و شلوار پیراهن با رنگ های مختلف و متناسب با رنگ کت و شلوار می پوشند.