انسان ها اندازه های مناسب و نا مناسب را تشخیص داده و در مقابل اندازه های متناسب احساسی مطلوب و در مقابل اندازه های نا مناسب احساسی منفی خواهند داشت. این یک امر ذاتی در وجود انسان هاست. ساعت مچی هم از این قاعده مستثنی نیست؛ یک ساعت ساده و معمولی اما با سایز درست میتواند بسیار زیباتر از یک ساعت لوکس و تجملاتی اما با اندازه خیلی بزرگ یا خیلی کوچک به نظر برسد. پس لازمه اندازه صحیح ساعت برای دستمان را بشناسیم و هنگام خرید از اندازه بودن ساعت انتخابی مطمئن شویم.در چالش انتخاب اندازه مناسب و درست ساعت مچی پنج عامل اصلی دخیل هستند:

  • اندازه صفحه ساعت مچی

مهمترین عامل در اندازه ساعت ها قطر صفحه نمایش ساعت است. ساعت های مردانه معمولا قطری بین ۳۸ الی ۴۵ میلی متر دارند و اندازه بزرگتر از ۴۵ میلی متر اندازه های نامتعارف و بیش از حد بزرگ و ساعت های کوچکتر از ۳۸ میلی متر سایز های مناسب بانوان هستند.برای تقریب اندازه مناسب ساعت برای مچ خودتان از اندازه دور مچ استفاده کنید. در تصویر بالا اندازه دور مچ در قسمت پایین تصویر و اندازه قطر ساعت در قسمت بالای تصویر ذکر شده است؛ اگر سایز مچ شما کوچکتر یا بزرگتر از این اندازه است میتوانید با همین نسبت اندازه ساعت مناسب دست خودتان را تقریب بزنید.

  • ضخامت ساعت مچی

در گذشته اینطور قلمداد می شد که ساعت هایی که ضخامت کمتری دارند با کیفیت تر هستند. اما این طرز فکر مربوط به گذشته است و دیگر اعتبار ندارد. در حال حاضر ضخامت ساعت معمولا تابعی از اندازه صفحه ساعت هاست؛ به این شکل که با افزایش اندازه صفحه، ساعت ها ضخیم تر میشوند.برای مثال ساعت هایی با قطر ۳۸ الی ۴۲ میلی متر، حدود ۶ تا ۷ میلی متر ضخامت دارند و با افزایش ابعاد ساعت تا قطر ۴۴ میلی متر ضخامت آنها تا ۸ الی ۹ میلی متر میرسد.بنابراین اگر اندازه ساعت رو به درستی انتخاب کنید، ضخامت ساعت به خودی خود متناسب با بدن و اندازه مچ شما خواهد بود و دلیلی ندارد نگران آن باشید.

  • اندازه بند ساعت مچی

ساعت های درجه یک و حرفه ای معمولا بند هایی با عرضی به اندازه نصف قطر ساعت دارند. برای مثال اگر ساعت قطری حدود ۴۰ میلی متر داشته باشد، بند آن حدود ۲۰ میلی متر خواهد بود.بند ساعت هم معمولا متناسب با اندازه مچ دست انتخاب میشود. هر چند که شما در این مورد مجاز هستید تا مطابق استایل یا علاقه شخصی از بند هایی با اندازه های متفاوت تر استفاده کنید.

  • جنس بند ساعت

جنس بند ساعت ها میتواند در برداشتی که بیننده از اندازه ساعت دارد تاثیر بگذارد. برای مثال یک ساعت با بند فلزی که اندازه ای برابر با ساعتی با بند چرمی دارد بزرگ تر از ساعت بند چرمی به نظر خواهد رسید. این طبیعت بند های استیل است.پس اگر مچ ظریفی دارید بهتر است کمتر سراغ ساعت های بند استیلی بروید یا اینکه اگر قصد دارید از این ساعت ها استفاده کنید از ابعادی کوچکتر از اندازه استاندارد دستتان استفاده کنید.

  • جزئیات ساعت

اخرین مسئله ای که باید به آن توجه کنید جزئیات ساعت است. همیشه جزئیات هستند که تفاوت ها را میسازند و مرز بین خوب و عالی را بوجود می اورند. پس باید به آنها توجه کنیدتوجه کنید که عقربه ها و اعداد موجود در صفحه ساعت مچی، همینطور دکمه ها و تاج ساعت متناسب با اندازه صفحه ساعت و دست شما باشند. اگر این موارد بیش از حد بزرگ یا کوچک باشند میتوانند احساس نامتوازن بودن را در بیننده ایجاد کنند. همینطور خروج از اندازه های استاندارد یک خطای طراحی قلمداد شده و ساعت شما رو بی ارزش و ارزان قیمت جلوه خواهد داد.